«

»

Май 18

Цікаві грузинські традиції

Згідно відомої грузинської легенди, коли Бог роздавав народам землю, грузини влаштували гучне гуляння з приводу створення світу. Традиційно піднявши і виголосивши всі тости, вони все-таки прийшли до Господа, але, як виявилось, запізнились. Тоді грузини промовили: «Вибач, дорогий, запізнились. Ми пили за твоє здоров’я». Богу сподобалась прямота і безпосередність грузин. Він трохи подумав, і промовив: «Приберіг я для себе тут шматочок землі. Проте за ваші людські якості я віддаю його вам». Оскільки подарована Всевишнім земля була дуже красивою, той передбачив, що всі милуватимуться і захоплюватимуться нею. Саме так і сталось. Вже сотні років тисячі тисяч мандрівників закохуються в Грузію, і мріють відвідувати її знову і знову. Неймовірна Грузія Чим же настільки унікальна Грузія, і які цікаві грузинські традиції до сих пір мають місце в цій країні?

Грузинська гостинність

 1. «Гість – це посланець Бога». Саме так звучить головна грузинська приказка, яка точно характеризує ставлення цього народу до візитерів країни. Із покоління в покоління тут передається любов і безмежна повага до гостей дому, а також виховується вірність обов’язкам господаря. Гостю прийнято не жаліти найкращого, а народна поезія та фольклор оспівують гостинність більше, ніж сміливість та хоробрість.
 2. Грузинську гостинність чудово характеризують навіть деякі акції, які періодично проводяться в цій країні. Так, наприклад, в травні 2015-го кожен турист в аеропорту окрім штампу в паспорті отримував… пляшку вина! Організатором такого проекту виступило Агентство по розвитку підприємства в Грузії, а на його проведення було виділено з бюджету близько 90 тисяч доларів.
 3. Учасником грузинського застілля дуже легко може стати навіть звичайний незнайомий турист, який просто сподобався господарю. Причому відмову від запрошення господарі можуть сприйняти за образу.
Грузинське застілля (1)

Застілля в Грузії

Застілля в Грузії – це окремий ритуал, який має декілька обов’язкових правил:
 1. Головний під час грузинського застілля тамада. Нерідко ним виступає той, хто запросив гостей до дому. Грузини вважають, що від мудрості й красномовності тамади залежить успішність та атмосфера свята. Тамаду перебивати не можна, а його слово – закон.
 2. Під час застілля в Грузії столи переважно ломляться від наїдків, а їжа дегустується разом з чудовим домашнім вином. Сама атмосфера на святах неймовірна.
 3. В Грузії в домі господарів гостям не прийнято роззуватись. Це трактується як образа. І тим більше не варто просити в них домашні тапочки.
 4. Грузинські гуляння обов’язково супроводжуються тостами, в яких виражаються найкращі побажання господарів та гостей. В них благословляються сім’ї, бажається подолання всіх перепон на життєвому шляху, возвеличується добродушність та щирість людей і т. д.
 5. Однак в порядку проголошення тостів є певні правила. Першими проголошуються тости-привітання та побажання загального благополуччя. Потім слідує тост з нагоди події, яка, власне, зібрала всіх за столом меблі на замовлення. Далі йдуть тости за здоров’я родичів та мир в сім’ї, після чого починається імпровізація.
 6. Ну і яке ж застілля минає без веселих грузинських танців та багатоголосих пісень! Відчути грузинську гостинність у Львові та покуштувати неймовірних кавказьких страв ви зможете у нашому ресторані «Dalar».
Грузинське застілля у Львові

Інші цікаві факти про Грузію

 1. Справжнє грузинське весілля – це неймовірне видовище, яке запам’ятовується на все життя. Відмовитись прийти на нього неможливо, адже це може привести до багатолітньої ворожнечі сімей.
 2. Перше правило грузинського весілля – це наявність неймовірної кількості гостей, яка може сягати кількох сотень. Хоча, іноді, коли в родини молодого не вистачає грошей на проведення свята, за згодою молодої влаштовується її «викрадання» нареченим, після чого весілля святкується в колі найближчих родичів та друзів.
 3. Ще одна весільна грузинська традиція точно сподобається жінкам. Згідно неї, кожен родич зі сторони нареченого повинен обдарувати молоду золотом.
 4. Що цікаво, саме на території Грузії були знайдені залишки перших представників людського роду, які датуються 1 млн. 770 тисяч років до нашої ери. Їм були присвоєні імена Зезва та Мзія.
 5. Для називання чисел грузини використовують власну двадцяткову систему обчислення. Щоб, наприклад, назвати число 68, потрібно буде сказати: «Три двадцять, вісім».
 6. Не дивуйтесь, але в Грузії звідусіль звисає білизна. Її тут прийнято розвішувати не на балконі, а за його межами.
 7. М'ясо в Грузії люблять їсти руками. Особливо це стосується шашлику та національної страви цієї країни – «Хінкалі». Грузини вважають, що застосування столових приборів при дегустуванні подібної їжі може привести до втрати її суті. Хоча, звісно, в великих містах цього правила не дуже дотримуються. До речі, в ресторані «Dalar» ви зможете покуштувати відразу три види хінкалі у Львові: класичний хінкалі, хінкалі з сиром та хінкалі з зеленню та м’ясом.
Хінкалі (2) Хінкалі І на завершення, якщо вам пощастило стати учасником грузинського застілля і ви трохи «перебрали», ви можете зателефонувати в поліцію і просто повідомити, що не бажаєте створювати аварійних ситуацій на дорозі. З вдячності за таку поведінку патрульні абсолютно безкоштовно доставлять вас і ваш автомобіль додому. Ось така вона, ця Грузія 🙂